Skóra człowieka jest elastyczna. Elastyczność ta zależy jednak od wielu czynników. Jeśli tyjemy zbyt szybko, tworzą się na naszej skórze rozstępy.
Czym są rozstępy?
Rozstępy to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. I to właśnie te miejsca są najbardziej obciążone wystąpieniem rozstępów w okresie ciąży. Wśród czynników ryzyka ich pojawienia się wymieniamy właśnie ciążę, nadmierny przyrost masy ciała w krótkim czasie oraz zmiany hormonalne, z którymi w czasie ciąży również mamy do czynienia. To jednak, czy rozstępy na naszym ciele się pojawią, czy też nie zależy także od uwarunkowań genetycznych. Jeśli nasi rodzice mieli predyspozycje do tworzenia się rozstępów – my też raczej w przyszłości ich nie unikniemy. Ale przecież możemy z nimi walczyć…
Czy są jakieś sposoby na ich pozbycie się lub zmniejszenie?
Zapobieganie wystąpieniu rozstępów już na początku ciąży jest najważniejszą rzeczą, o której powinnaś pamiętać. Jeśli zaniedbasz skórę na początku ciąży, później ciężko będzie Ci doprowadzić ją do formy. Eksperci, dermatolodzy uważają, że skóra potrzebuje czasu na adaptację, więc im wcześniej rozpoczniemy walkę z rozstępami, tym lepiej. Jeśli nasza ciąża jest planowana – dobrze jest zacząć o skórę już na 2-3 miesiące przed poczęciem.
Zacznijmy więc już na początku ciąży od regularnych masaży okolicy brzucha, pupy i piersi. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w najzwyklejszą oliwkę do ciała (jest to najczęściej polecany specyfik na rozstępy wśród Dumnych Mam na naszym forum) i masować. Pamiętajmy tylko, że masaże te powinny być w miarę systematyczne. Jeśli wpiszemy tę czynność w nasz dzienny harmonogram, z biegiem czasu będzie nam łatwiej. Jak powinien wyglądać taki masaż? Pierwsza, podstawowa rzecz o której musimy pamiętać – delikatność. Nie róbmy niczego na siłę. Piersi i pupę masujmy ruchami okrężnymi, zgodnie w z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Kilka ruchów wystarczy, chodzi tylko o to, by oliwka dobrze się wchłonęła. Ponadto nadmierna stymulacja okolicy brodawkowej może nam wyzwolić wyrzut oksytocyny, który na początkowym etapie ciąży nie jest wskazana, gdyż może nam wywołać skurcze mięśnia macicy. Okolicę brzucha masujemy delikatnymi ruchami, w kierunku od góry w dół i na odwrót. Cały masaż nie powinien trwać więcej niż 3-5 minut.
Zamiast zwykłej oliwki, w sklepach i na aptecznych półkach masz do wyboru całą gamę kosmetyków stworzonych specjalnie do walki z rozstępami w czasie ciąży. Kremy te zawierają w swoim składzie elementy stymulujące produkcję kolagenu, który sprawia, że nasza skóra jest widocznie bardziej ujędrniona i odporna na nadmierne rozciąganie. Te składniki właśnie zapobiegają rozstępom. Wybierając specyfik kieruj się tym, dla którego okresu ciąży jest on przeznaczony. Reszty, czyli reakcji swojego ciała na jego nałożenie nie przewidzisz. Musisz dopasować sobie idealny kosmetyk metodą prób i błędów. Jeśli kosmetyk już masz – masuj! Instrukcję znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania bądź skorzystaj z naszej, załączonej wyżej.
Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na walkę z rozstępami – piszcie śmiało w komentarzach! :-)
Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.