Antykoncepcja jako całość zagadnienia to zapobieganie ciąży. Metody hormonalne, jak zresztą nazwa wskazuje polegają na wprowadzeniu do naszego organizmu określonej dawki hormonu, która ma za zadanie zapobiegać zapłodnieniu.
Hormonalne środki antykoncepcyjne to:
- tabletki antykoncepcyjne,
- plastry hormonalne,
- implanty podskórne,
- zastrzyki.
Wszystkie te środki mają jedno zadanie – mają chronić przed niechcianą ciążą. I sprawdzają się w tym idealnie! Implanty zakłada się na 3 lata. Zastrzyki stosuje się raz na jakiś czas – przeważnie raz na około 3 miesiące. Plastry stosuje się co tydzień przez 3 tygodnie, następnie nadchodzi czas na tydzień przerwy i znowu od nowa. Zero jakiejkolwiek filozofii. Gorzej jest ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ trzeba je przyjmować codziennie, z ewentualną tygodniową przerwą na krwawienie, jednak to także w zależności od stosowanego preparatu. Ze względu na ich rosnącą popularność, omówię je szerzej.
Doustna antykoncepcja hormonalna jest obecnie najskuteczniejszą metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży. Regularne, podkreślam, tylko i wyłącznie regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przynosi oczekiwane zabezpieczenie.
Jaki jest skład tabletek antykoncepcyjnych?
W zależności od tego, czy mówimy o tabletkach jednoskładnikowych, w których głównie znajduje się progestagen czy o tabletkach dwuskładnikowych, w których hormony są dwa. Każda tabletka jednoskładnikowa zawiera taką samą dawkę progestagenu. Natomiast jeśli chodzi o tabletki dwuskładnikowe to zawierają one dwa związki hormonalne – estrogen i progestagen. Ich działanie jest zbliżone do naturalnych hormonów kobiety, przez co są dobrze tolerowane przez organizm.
Na czym polega działanie antykoncepcji hormonalnej?
Składnik estrogenowy tabletki jest w głównej mierze odpowiedzialny za hamowanie dojrzewania komórki jajowej, aby nie dopuścić do możliwości jej zapłodnienia przez plemniki. Składnik progestagenowy natomiast hamuje owulację i to właśnie stanowi główny mechanizm działania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Hormony zawarte w tabletkach zmieniają również konsystencję śluzu szyjkowego – zagęszczają go przez co staje się on nieprzenikliwy dla plemników.
Stosując tabletki antykoncepcyjne przez jakiś okres powodujemy, że w tym czasie nasze jajniki są nieaktywne tzn. nie produkują naturalnych hormonów. Dlatego tak ważne jest, aby antykoncepcja ta była dobrze dobrana i nie powodowała np. śródcyklicznych plamień, co może świadczyć o zbyt niskiej dawce hormonów. Z kolei bolesność piersi i nudności mogą świadczyć o zbyt dużej dawce tych hormonów.
Od czego zacząć?
Zastanawiasz się nad antykoncepcją hormonalną? Dobrze, warto jednak by była to decyzja świadoma i jeśli masz stałego partnera, porozmawiajcie o tym. Przeanalizujcie każde za i przeciw i zadecydujcie wspólnie. Jeśli już podejmiesz decyzję – udaj się do lekarza ginekologa, który najpierw zleci badania krwi, przeprowadzi badanie ginekologiczne, pobierze wymaz cytologiczny i w razie braku przeciwwskazań, dobierze odpowiedni rodzaj tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja hormonalna jest dostępna wyłącznie na receptę, ale to dobrze, bo częstsze kontrole u ginekologa pozwalają zapobiegać wielu niechcianym chorobom. Udowodniono nawet, że kobiety na stałe przyjmujące tabletki antykoncepcyjne są zdrowsze, jeśli chodzi o problemy kobiece.
Jak przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne?
Generalnie zasada jest jedna. Musisz regularnie przyjmować codziennie jedną tabletkę i po sprawie. Tabletki przyjmuje się przez cały cykl lub przez 21 dni z siedmiodniową przerwa na wystąpienie krwawienia. Krwawienia, a nie miesiączki, ponieważ w tym czasie nie miesiączkujemy, a to krwawienie jest najzwyklejszym po prostu krwawieniem z odstawienia. I później znowu od nowa, to samo :-) Taka mała podpowiedź, szczególnie dla tych , które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu antykoncepcją – tabletki najlepiej zażywać wieczorem, przed snem lub np. o 21:00, gdyż wtedy zapobiegniemy odczuwaniu różnego rodzaju działań niepożądanych np. odczuwania nudności.
Są jakieś zalety antykoncepcji hormonalnej?
Zalet jest całe mnóstwo. Przede wszystkim ochrona przed nieplanowaną ciążą, którą sięga niemal 100% przy regularnym stosowaniu. Jest to antykoncepcja odwracalna, więc po jej zaprzestaniu spokojnie będziesz mogła zajść w ciążę. Poza tym mają szereg działam pozaantykoncepcyjnych. Pomagają w uregulowaniu cykli miesiączkowych i zwalczają trądzik oraz przetłuszczanie się skóry, szczególnie u młodych kobiet. Badania dowodzą, że niektóre nowoczesne tabletki antykoncepcyjne zmniejszają częstość wstępowania raka jajnika i chronią przed wystąpieniem ciąży pozamacicznej. Stosowane w późniejszym czasie, zapobiegają odwapnianiu kości, co chroni przed pojawieniem się osteoporozy w okresie przekwitania. Co jeszcze jest ważne? A mianowicie to, że jeśli planujesz wyjazd na wczasy i w tym okresie przypada Twoja miesiączka za pomocą tabletek możesz uniknąć kłopotu. Po 21 dniach stosowania, nie robisz sobie przerwy, tylko zaczynasz następne opakowanie. To zapobiegnie pojawieniu się miesiączki w tym czasie :-) Boisz się, że przytyjesz? Spokojnie, nowoczesne tabletki antykoncepcyjne mają na tyle dobrze dobrane hormony, że w żadnym przypadku nie powodują tycia.
Macie jakieś doświadczenia z antykoncepcją hormonalną? Stosujecie tabletki, plastry? Miałyście jakieś objawy niepożądane? Jak się czujecie? Piszcie śmiało :-)
Masz problem z podjęciem decyzji, którą metodę zastosować? Zajrzyj – Która metoda antykoncepcji będzie dla mnie najlepsza?
Aby dowiedzieć się więcej na temat metod antykoncepcji, przejdź do działu Antykoncepcja!
Stosuję pigułki gdyż jak dla mnie jest to zdecydowanie najlepsza metoda antykoncepcyjna. Skutecznie, bezpiecznie, wygodnie. Jedyne co mi przeszkadza to ewentualne skutki uboczne, których trochę się boję. Ginekolog zalecił mi abym dodatkowo stosowała harmonellę. Na początku byłam nastawiona sceptycznie ale biorę ją od kilku miesięcy i mam wrażenie że mam więcej energii i ładniejsze paznokcie