Moje drogie, jakie skojarzenia przychodzą Wam na myśl wraz ze słowem miesiączka, okres? Pewnie wiele z Was ma niemiłe skojarzenia. Dlaczego? Pewnie dlatego, że jest to okres kiedy jesteśmy „wyłączone” z aktywności seksualnej, jesteśmy obolałe i marudne. Ale niestety taka nasza fizjologia.
Miesiączka, z medycznego punktu widzenia to jednak zjawisko całkowicie fizjologiczne, które polega na złuszczaniu się nabłonka macicy, następujące cyklicznie, co miesiąc. Do złuszczania tego dochodzi w odpowiednim okresie cyklu miesiączkowego i kontrolowane jest poprzez hormony. Miesiączka, u zdrowej kobiety, następować powinna co 28 dni, jednak cykle w granicach 24 – 32 są jeszcze w normie. Każde inne odchylenie, traktowane jest jako patologia, której należy poznać przyczynę, gdyż może to stanowić przeszkodę w momencie starania się o dziecko.
Jakie są zaburzenia miesiączkowania?
- Pierwotny brak miesiączki (amenorrhoea primaria) – jeśli miesiączka nie wystąpiła nigdy u kobiety po 16 roku życia (prawidłowo pierwsza miesiączka występuje około 11-12 roku życia),
- Wtórny brak miesiączki (amenorrhoea secundaria) – jeśli występuje co najmniej 6-miesięczna przerwa w miesiączkowaniu,
- Zbyt rzadkie miesiączki (oligomenorrhoea) – przerwy miedzy miesiączkami są dłuższe niż 32 dni,
- Zbyt częste miesiączki (polymenorrhoea) – przerwy miedzy miesiączkami są krótsze niż 24 dni,
- Obfite miesiączki (hypermenorrhoea) – krwawienie, w czasie którego kobieta traci bardzo dużo krwi, trwające 5-7 dni (często przyczyną są mięśniaki macicy),
- Skąpe miesiączki (hypomenorrhoea) – miesiączki są bardzo skąpe, przypominają plamienie a nie krwawienie miesięczne,
- Nieregularne obfite miesiączki (metrorrhaghia) – nie dość, że miesiączki występują nieregularnie, to dodatkowo są bardzo obfite,
- Bolesne miesiączki (dysmenorrhoea) – w czasie krwawienia miesięcznego kobieta odczuwa bolesność w podbrzuszu, ból przeważnie jest kolkowy.
Mam zaburzenia miesiączkowania, co robić?
Powiem szczerze – po prostu najlepiej udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Jednak on od razu też nie powie nam, co jest przyczyną. Przyczyną mogą być istniejące wady macicy, niewydolność jajników, występowanie torbieli krwotocznej czy inne problemy związane z naszym układem hormonalnym. Czasem to, że miesiączka nie wystąpiła lub była inna niż zawsze, może świadczyć o przebytym stresie, nadmiernym odchudzaniu, zmianie w naszym życiu czy po prostu zmianie klimatu. Aby ją jednak stwierdzić musi wykonać badanie usg, zbadać nas przez pochwę, może również wykonać cytologię. Niekiedy konieczne są badania hormonalne. Tych badań nie należy się jednak obawiać. Polegają one przeważnie na pobraniu krwi w różnych fazach naszego cyklu miesiączkowego, aby ocenić poziom hormonów w tym fazach. No a jeśli chodzi o leczenie, to uzależnione jest ono już całkowicie od wyników i wykrytej przyczyny tych nieprawidłowości.
Z własnych obserwacji, mogę stwierdzić, że mało które kobieta ma regularne cykle miesiączkowe, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dlaczego tak jest? Trudno powiedzieć. Ważne jest jednak, by tego nie bagatelizować i jak najszybciej zgłosić swoje obawy lekarzowi. A jak jest u Was z miesiączkowaniem? Macie jakieś nieprawidłowości, czy po prostu z zegarkiem w ręku czekacie na miesiączkę, bo jesteście pewne, że za godzinę nadejdzie? Jeśli macie zaburzenia to jakie? Jak sobie z nimi poradziłyście? Podzielcie się swoim doświadczeniem w tym temacie.
Po więcej na temat naszych kobiecych spraw zapraszam do KOBIECEJ STREFY :-)