Czym jest smółka?
W okresie życia wewnątrzłonowego płód połyka wody płodowe. Woda wchłania się do krwi maluszka, a połknięte cząsteczki stałe (meszek płodowy, śluz, substancje trawienne itp.) oraz niewchłanialne produkty resztkowe gromadzi w jelitach, tworząc z nich bezzapachową, ciemnozieloną, gęstą masę o dość jednolitej konsystencji, nazwanej smółką.
Kiedy powinno nastąpić wydalenie smółki?
Noworodek ma jedno podstawowe zadania – musi wydalić smółkę w ciągu pierwszych 24 godzin swojego życia. Może zdarzyć się sytuacja, że smółka nie zostanie wydalone – wtedy lekarze pediatrzy diagnozują, dlaczego tak się stało (nasze maleństwo może mieć niedrożność przewodu pokarmowego). Może również zdarzyć się tak, że dziecko wydali smółkę do wód płodowych – taka sytuacja może świadczyć o niedotlenieniu dziecka w okresie przedporodowym. Nie jest to jednak objaw niepokojący, gdyż nasze dziecko może nawet w tym przypadku rozwijać się bezproblemowo.
W kolejnych dniach po narodzinach, stolec naszego dziecka zmienia się. Fachowo określamy to jako stan przejściowy – a dokładniej – stolce przejściowe. Chcesz wiedzieć w jaki sposób się to dzieje? Sprawdź to tutaj!
Drogie mamy, miałyście styczność ze smółką swojego dziecka? Pochwalcie się, która z Was jest taką szczęściarą :-)