Pleśniawki w jamie ustnej są dość często występującą przypadłością u dzieci. Czy wiesz dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć?
Dlaczego pleśniawki się pojawiają?
Najczęściej przyczyną ich pojawiania się już w pierwszych dniach po porodzie jest transmisja drożdżaków z pochwy matki do ust dziecka w czasie porodu. Nazywamy to zatem zakażeniem pierwotnym. Jeśli pojawiają się nieco później, to mówimy już o zakażeniu wtórnym. Do niego z kolei dochodzi poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami, które dziecko wkłada do buzi lub poprzez kontakt z zakażonymi osobami. Nazwa pleśniawki sugeruje wprawdzie zakażenie grzybami pleśniowymi, ale w rzeczywistości jest ono wywołane grzybami Candida albicans – to te same, które wywołują grzybicę pochwy u kobiet. Pleśniawki czasem nawracają, zwłaszcza w przypadku stosowania antybiotykoterapii.
Jak rozpoznać, że mam do czynienia z pleśniawkami?
Pleśniawki zajmują przeważnie podniebienie, błonę śluzową policzków, czasem język i dziąsła. Są to białe lub białoszare naloty przypominające zsiadłe mleko. Występują zazwyczaj w postaci ostro ograniczonych skupisk, czasem zlewających się. Błona śluzowa w pobliżu zmian jest często zaczerwieniona. W przypadkach zaawansowanych pleśniawki mogą szerzyć się na błonę śluzową gardła i przełyku, co powoduje utrudnione połykanie, chrypkę, świąd i pieczenie śluzówek oraz związany z tym niepokój, rozdrażnienie dziecka i utratę łaknienia. Warto więc z nimi walczyć.
Jak pozbyć się pleśniawek?
Pleśniawki noworodków ustępują często samoistnie, zwłaszcza, gdy dziecko jest karmione piersią i gdy mamy do czynienia z zakażeniem pierwotnym. Jeśli utrzymują się lub proces chorobowy jest rozległy, stosujemy miejscowo środki przeciwgrzybicze zakraplane do jamy ustnej po każdym posiłku (np. Pimafucin). Skuteczne jest także, szczególnie u maluszków, pędzlowanie jamy ustnej (np. Nystatyną czy fioletem gencjany). Leki te jednak warto stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem pediatrą lub położną.
Drogie mamy, czy u Waszych maluszków wystąpiły pleśniawki? Jeśli tak – to w jaki sposób je zwalczyłyście? Może znacie jeszcze inne, skuteczne metody? Podzielcie się nimi z nami! Wasze rady są cenne dla innych dumnych mam.
Więcej na temat przypadłości noworodków – w dziale Noworodek, natomiast o zdrowiu większych dzieci przeczytasz – Zdrowie dziecka.