Nadżerkę szyjki macicy miała niemal co druga kobieta. To dość powszechny problem. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ją posiada, gdyż czasem przebiega bezobjawowo. Ona jednak nieleczona może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Od przykrych dolegliwości na raku szyjki macicy kończąc…
Czym jest nadżerka?
Nadżerką nazywana jest zwyczajowo każda zmiana, która powstała na szyjce macicy. Nie każda zmiana nią jednak jest, ale określenie typu ectopia niezbyt się przyjęło w polskiej medycynie.
Jakie są objawy nadżerki szyjki macicy?
W większości przypadków nadżerka nie objawia się w jakiś szczególny sposób i wiele kobiet po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że ją ma. Niektóre kobiety doświadczają jednak przykrych objawów, które sygnalizują im, że już najwyższy czas sprawdzić co się dzieje w naszym organizmie. Tylko kontrolne badanie u lekarza ginekologa i wymaz cytologiczny może dać nam potwierdzenie nadżerki.
Wśród objawów doświadczanych przez kobiety wymienia się:
- plamienia międzymiesiączkowe,
- plamienia podczas i po stosunku – to jest sygnał, że nadżerka jest już bardzo duża i należy szybko się jej pozbyć,
- obfita wydzielina z pochwy o białawym zabarwieniu,
- bóle podbrzusza i okolicy krzyżowej.
Skąd się bierze?
Przeważnie u podstaw tworzenia się nadżerek leżą przebyte infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. One to sprawiają, że zachwiane zostaje środowisko pochwy i następuje zniszczenie nabłonka pochwy, co prowadzi do tworzenia się zmian. Nadżerka może utworzyć się także w momencie, gdy na krótko po porodzie rozpoczęłyśmy współżycie płciowe. Dlatego tak ważne jest zachowanie 6 tygodni wstrzemięźliwości, aby szyjka miała czas się zagoić. Więcej na ten temat – Seks po porodzie. Nadżerka także częściej pojawia się u tych kobiet, które przebyły poronienie i dużo porodów. To bowiem osłabia szyjkę i powoduje, że staje ona się podatna na stany zapalne. I ostatnia kwestia… Duża ilość partnerów, szczególnie bez stosowania prezerwatyw, usposabia do wystąpienia nadżerki, gdyż partnerzy Ci potencjalnie przenoszą różne czynniki chorobotwórcze.
Jak się ją leczy?
Nadżerka szyjki macicy jest uznawana za stan przedrakowy, który może przerodzić się w nowotwór. Nadżerkę zatem należy leczyć, a sposób jej usunięcia zależy od wieku kobiety i warunków anatomicznych. Stan zapalny eliminuje się farmakologicznie, najlepiej przed jej usunięciem. W tym celu stosuje się przeważnie globulki dopochwowe zwalczające infekcję (Instrukcję aplikacji znajdziesz – tutaj) Konieczne jest także wykonanie cytologii i ewentualnie innych badań dodatkowych. U kobiet planujących posiadanie dziecka przeprowadza się zabiegi oszczędzające – najczęściej krioterapię, czyli jej usunięcie poprzez wymrożenie. Ten typ zabiegu jednak jest w dzisiejszych czasach polecany każdej kobiecie, bez względu na jej wiek. Zastąpiła bowiem stosowaną jeszcze niedawno na szeroką skalę tzw. „wypalankę”. Niestety krioterapia nie jest refundowana przez NFZ… Więcej na jej temat – odsyłam tutaj.
Z doświadczenia powiem Wam, że warto wykonywać badania kontrolne u ginekologa raz lub dwa razy do roku. Pozwala to uchronić nas przed zachorowaniem. Szczególnie, że w przypadku nadżerki grozi nam nowotwór! Jeśli macie jakiekolwiek objawy lub coś Was niepokoi, nie bójcie się… To może uchronić Wasze życie. A leczenie nadżerki metodą krioterapii wcale nie boli. Może nie jest to przyjemny zabieg, ale porównać go mogę do.. pobrania krwi? Nie, pobranie krwi jest mniej przyjemne. Wymrażanie samo w sobie nie boli, pobolewać może jedynie podbrzusze po zabiegu i niestety, przez około 2 tygodnie rana ta będzie się goić, co skutkować będzie upławami. Ale uwierzcie, da się przeżyć :-) A wy moje drogie miałyście nadżerkę szyjki macicy? W jakie sposób się jej pozbyłyście?
Więcej na temat problemów kobiecych? Zajrzyj do Kobiecej strefy!
źródło: Pisarski T.: Położnictwo i ginekologia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2002;747-748
A no miałam przed zajściem w ciążę. I to sporą.
Padło już nawet podejrzenie nowotworu, jeden z wyników cytologii mówił o CIN I, a drugi wskazywał na III grupę PAPA. Na szczęście strach miał wielkie oczy.
Po kolposkopii i histeroskopii wykluczono nowotwór i zostałam poddana laserowemu usunięciu dość rozległej nadżerki.
Zabieg prawie bezbolesny, podobnie jak po krioterapii po zabiegu pobolewa podbrzusze i pojawiają się upławy.
Po paru miesiącach zaszłam w ciążę, niestety zabieg spowodował przedwczesne skracanie szyjki, a później brak rozwarcia i reakcji na oxytocyne. Skończyło się miesiącem leżenia na patologii ciąży po kroplówkami oraz cesarskim cięciem. Sama zawiniłam, zbyt szybko po zabiegu zdecydowałam się na ciążę.
Miałam niewielką nadrzerkę po pierwszym porodzie. Po drugim porodzie problem się nasilił. Mój lekarz wymroził zmianę. Dodam, że było to na NFZ i nic nie płaciłam ani za cytologię ani za zabieg.
też miałam nadżerkę, na szczęście nie poddałam się żadnym zabiegom, po prostu sama zniknęła, natomiast uzupełniałam bakterie kwasu mlekowego żeby nie dopadła mnie infekcja intymna bo akurat przy nadżerce to częsta przypadłość