Fizjologicznym zjawiskiem w ciąży jest przyrost masy ciała. Nie oznacza to jednak, że ciężarna kobieta powinna jeść za dwoje – lecz dla dwojga. Otyłość bowiem wpływa na wystąpienie chorób typowych dla ciąży tj. cukrzycy, nadciśnienia indukowane ciążą czy choroby zakrzepowo-zatorowej.
Przyrost masy ciała w ciąży nie powinien być jednak zbyt duży, a w dużej mierze uzależniony od tego, ile kobieta ważyła przed zajściem w ciążę.
Ile więc mogę przytyć?
Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw obliczyć swój wskaźnik masy ciała tzn. BMI, ale z okresu przed ciążą. Jak go obliczyć? Wzór poniżej :-)
Obliczone? Zatem sprawdź, ile możesz przytyć:
- BMI poniżej 19,8 – zalecany przyrost masy ciała 12,5 – 18 kg
- BMI pomiędzy 19,8 a 26 – zalecany przyrost masy ciała 11,5 – 16 kg
- BMI pomiędzy 26 a 29 – zalecany przyrost masy ciała 7 – 11 kg
- BMI powyżej 29 – zalecany przyrost masy ciała 6 kg
Proste? A jak!
Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku ciąży bliźniaczej. W takim przypadku nie obliczamy BMI, gdyż dozwolony przyrost masy ciała jest narzuczony z góry i wynosi 16 – 20,5 kg.
Tak dużo?
Zastanawiasz się, dlaczego możesz przytyć aż tyle kilogramów? Już odpowiadam. To nie jest tak, że kobieta ciężarna tyje, a tłuszcz odkłada się w jej ciele. Na ten przyrost masy ciała składa się bowiem szereg elementów, które Wam zaraz wymienię.
Na przyrost masy ciała w ciąży składają się:
- płód – ok. 3,5 kg
- płyn owodniowy – ok. 1000 g
- macica – ok. 1000 g
- krew – ok. 1000 g
- łożysko – ok. 700 g
- powiększone piersi – ok. 700 g
- płyn pozakomórkowy – ok. 3000 g
źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.