Ultrasonografia – badanie, które każda z Was miała chociaż raz w życiu przeprowadzane. W ciąży jednak ma troszkę inne zdanie – nie ocenia stanu naszego organizmu, ale naszego dzidziusia, którego nosimy w brzuszku. Dlatego więc to badanie jest bardzo ważne i powinno być wykonane w ciąży 3 razy.
Na czym polega samo badanie chyba każda z Was wie. Lekarz ginekolog przykłada głowicę do powłok brzusznych a emitowana fala pokazuje na monitorze nasze dziecko. Lekarz ocenia wiele rzeczy, jednak tutaj chciałabym opisać ogólnie, czemu służyć badanie USG w ciąży.
Czy badanie USG w ciąży jest bezpieczne?
Powstające w czasie badania USG promieniowanie nie jest jonizujące. Jednak długotrwałe oddziaływanie tego promieniowania może doprowadzić do uszkodzenia komórki na drodze mechanicznej i termalnej (powstanie nadmiernej ilości ciepła). Do tej pory u ludzi nie zaobserwowano ujemnego wpływu na organizm. Istnieją jednak przesłanki, co do szkodliwości tego badania, zatem nie powinno ono być traktowane jako profilaktyczne i wykonywane bardzo często. Ustalony przez Ministerstwo Zdrowia, 3-krotny obowiązek wykonania badania USG w czasie ciąży w zupełności wystarczy – nie należy zatem nalegać na badanie USG podczas rutynowej kontroli u ginekologa, chyba że coś nas bardzo niepokoi. Do wykonania badania USG muszą istnieć wskazania – nie może by to tylko i wyłącznie zachcianka kobiety ciężarnej.
Co daje nam badanie USG na początku ciąży?
Badanie USG na tym etapie powinno nam dać odpowiedź na pytanie czy do zapłodnienia w ogóle doszło i czy zapłodnienie przebiegło w sposób prawidłowy (mogło dojść przecież do powstania ciąży pozamacicznej). Następnie lekarz szuka odpowiedzi na pytanie, czy płód jest żywy, jaki jest jego wiek (na tej podstawie można wyliczyć orientacyjny termin porodu) i czy jego rozwój jest prawidłowy. Na tym etapie odpowiedź na te pytania jest wystarczająca.
Rozpoznanie wczesnej ciąży opiera się na podstawie pojawienia się pewnych objawów, między innymi: powiększenie się trzonu macicy, w której rozwija się nasz płód, stwierdzenie obecności płodu w jamie macicy i rozwój kosmówki oraz innych elementów płodu. Płód staje się widoczny w badaniu USG około 6 tygodnia trwania ciąży, natomiast bicie serduszka można usłyszeć około 7-8 tygodnia ciąży.
Co daje nam badanie USG w II i III trymetrze ciąży?
Pozwala przede wszystkim na wykrycie nieprawidłowości w rozwoju płodu i określić przyczyny tej patologii. Jeśli nieprawidłowość występuje – badanie pozwala ocenić stopień zaawansowania procesu chorobowego oraz dokonać decyzji co do formy leczenia. Jeśli nasze dziecko rozwija się prawidłowo, wówczas badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę stanu zdrowia. Można również dokonać pomiarów główki, tułowia, kości udowej i klatki piersiowej. Uwidocznienie sylwetki płodu pozwala przyzwyczaić się matce do dziecka i buduje niezwykłą więź. No i najważniejsza w dzisiejszych czasach kwestia – USG potwierdza płeć płodu. Wbrew zabobonom, tylko USG przesądza od płci dziecka a nie np. potrawy które jemy – te i więcej zabobonów ciążowych znajdziesz tutaj: Obalamy zabobony ciążowe.
Co można ocenić na podstawie badania USG w ciąży?
- czas trwania ciąży,
- rozwój płodu,
- położenie płodu,
- płeć płodu,
- ciążę wielopłodową,
- życie lub śmierć płodu,
- biofizyczny stan płodu,
- masę płodu,
- wady rozwojowe płodu,
- przyczyny krwawienia z narządów rodnych kobiety ciężarnej,
- warunki do wykonania amniopunkcji,
- ilość płynu owodniowego,
- guzy narządów płciowych kobiety ciężarnej,
- warunki do podjęcia decyzji o czasie i sposobie ukończenia ciąży,
- niewydolność szyjkową,
- przepływ krwi przez naczynia pępowinowe i maciczne (USG dopplerowskie).
Dumna Mamo, czy takie skróty jak OM, TP czy widziane AFI, HC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)
Badanie ultrasonograficzne stanowi ważną pomoc w ocenie położenia płodu lub płodów i umożliwia ocenę łożyska. Metoda ta jest szczególnie przydatna w ustalaniu patologicznego rozwoju ciąży w każdym okresie jej trwania np. ciążę obumarłą, wady rozwojowe u dziecka czy patologię łożyska. Istnieją również inne badania diagnostyczne, o których przeczytasz w dziale Badania.
A Wy Dumne Mamy, ile badań USG miałyście wykonywanych w czasie ciąży? Może chcecie się nimi pochwalić w naszej galerii?