Co się dzieje w II okresie porodu?

II okres porodu, jak już pisałam tutaj, to okres, w którym skurcze zmieniają się w nieco inne. Czujesz parcie na stolec i masz ochotę przeć. Okres ten trwa od osiągnięcia 10 cm rozwarcia szyjki macicy do całkowitego urodzenia dziecka. Maksymalny czas trwania II okresu porodu to 2 godziny!

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia [1] podczas tego okresu rodząca ma szczególne prawa, ale i obowiązki. Ogólnie o obowiązkach już było – w artykule Poznaj swoje prawa podczas porodu! Tutaj natomiast chciałabym się przyjrzeć bliżej temu, co z rodzącą i jej nienarodzonym dzieckiem się dzieje, aby mamy, które dopiero stoją w obliczu czekającego ich porodu, wiedziały co je czeka :-)

Co się dzieje w II okresie porodu?

  • Wszyscy tak naprawdę dopiero w tym okresie przygotowują się do przyjęcia porodu. Położna szykuje zestaw porodowy i powoli przygotowuje się do tego, co niebawem nastąpi. Powoli, gdyż jak już wspomniałam wyżej, okres ten ma prawo trwać aż 2 godziny.
  • Ciągle kontrolowany jest stan nienarodzonego dzieciątka. W tym okresie jednak robi się to zdecydowanie częściej – generalnie tętna słucha się po każdym skurczu. I co najważniejsze… Tętno jest słuchane głowicą do USG coraz niżej, bo główka maluszka schodzi coraz niżej.
  • Oceniana jest także stale czynność skurczowa mięśnia macicy i to, czy nie nastąpiły u Ciebie już skurcze parte. Czym są te skurcze? Przeczytasz w: Rodzaje skurczów. Pamiętaj tylko, aby o tym, że czujesz potrzebę parcia (uczucie parcia na stolec) powiadomić natychmiast położną!
  • Badanie węwnętrzne. Niestety, w tym okresie także go nie unikniesz. Nie będzie ono wykonywane często, ale jednak tylko w ten sposób położna jest w stanie ocenić to, na jakim poziomie Twojej miednicy znajduje się główka maluszka.
  • Ciągła współpraca z położną obecną przy porodzie. To najważniejszy element tego okresu porodu. Bez współpracy nic nie pójdzie tak, jak powinno…
  • Czasem konieczne jest nacięcie krocza. Zatem będzie nacięte w momencie Twojego skurczu, więc nawet nie będziesz czuła tego momentu. Więcej na temat nacięcia – tutaj
  • Przyjęcie porodu przez położną. Tak – to na jej ręce jako pierwsze wpada po narodzinach Twoje maleństwo. To ona jest pierwszą osobą, która wita je na świecie. Czasem położne robią to słowami „Dzień dobry!”. Wtedy każdy obecny na sali ma łzy w oczach.
  • Tulenie się z maleństwem, które od razu po narodzinach kładzione jest na Twoim brzuchu (o ile stan jego zdrowia na to pozwala) :-)

Pamiętaj jednak, aby nie zdziwić się, że Twoje dziecko nie do końca wygląda tak jak widywałaś to na filmach. Dzieci po porodzie są brudne i zmęczone. Aby zobaczyć, jaki widok zastaniesz w rzeczywistości i przygotować osobę Ci towarzyszącą do tego widoku – zapraszam do obejrzenia zdjęć PIERWSZE SEKUNDY PO PORODZIE!

Twoje maleństwo jest już na świecie? Czas zatem na III okres porodu. Aby przeczytać, co tak naprawdę dzieje się w tej części narodzin Twojej pociechy – KLIKNIJ TUTAJ!

Szczegółowe informacje o tym, jakie prawa, obowiązki i konkretne czynności będą wykonywane podczas porodu:

??????????????????????????????????????????? Co się dzieje w I okresie porodu? 

Expectant woman suffering from labor pains Co się dzieje w II okresie porodu?

childbirth Co się dzieje w III okresie porodu?

Young beautiful woman with a newborn baby after birth Co się dzieje w IV okresie porodu?

 

Artykuł opracowano na podstawie [1] Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *