System opieki perinatalnej

Droga Dumna Mamo, czy słyszałaś już kiedyś o trójstopniowym systemie opieki perinatalnej? Jeśli nie, to poniżej znajdziesz kilka informacji na ten temat.

Czym w ogóle jest ta perinatologia? Perinatologia lub szerzej medycyna perinatalna, jest sprawowaniem ścisłej i kompetentnej opieki nad kobietą w ciąży, rozwijającym się płodem, rodzącą, a następnie położnicąnoworodkiem. Do zadań perinatologii należy uzyskanie wysokiej jakości opieki nad wszystkimi matkami, płodami i noworodkami, maksymalne wykorzystanie wyposażenia i personelu o wysokich kwalifikacjach oraz drogiej aparatury do intensywnej opieki medycznej.

W Polsce mamy tzw. trójstopniowy system opieki perinatalnej:

  • I stopień referencyjności – np. Szpital Powiatowy. To tutaj kieruje się wszystkie ciężarne, u których nie przewiduje się komplikacji przy porodzie, a także te, które mają wykonywanie cięcie cesarskie ze wskazań planowych (np. położenie miednicowe płodu). W razie wystąpienia komplikacji, ośrodek o tym stopniu referencyjności zapewnia krótkotrwałą opiekę nad kobietą bądź dzieckiem, do momentu dostarczenia do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności.
  • II stopień referencyjności – np. Szpital Wojewódzki. W tym ośrodku pełni się zadania, które należą do ośrodków I stopnia, ale głównie ośrodki te przewidziane są dla ciąż wysokiego ryzyka w odniesieniu dla matki lub płodu przyjętych z ośrodka o niższym stopniu referencyjności lub bezpośrednio. W ośrodku takim leczy się noworodki z małą masą urodzeniową (ok. 1500 g) i chorych z patologią średniego stopnia, przyjętych bezpośrednio lub przekazanych z ośrodka o niższym stopniu referencyjności.
  • III stopień referencyjności – Klinika – wszystkie trudne przypadki z danego terenu. Klinika zapewnia opiekę perinatalną matkom i noworodkom wszystkich stopni ryzyka przyjętych lub przekazanych z ośrodków niższego poziomu oraz sprawuje opiekę nad noworodkiem z niewydolnością krążeniowo – oddechową, wymagającego leczenia chirurgicznego, o masie urodzeniowej mniejszej niż 1250g lub urodzonych przed 32 tyg. ciąży oraz z niewydolnością nerek. Stosuje inwazyjne metody leczenia i przeprowadza badania naukowe.

A w ośrodkach o jakim stopniu referencyjności Wy rodziłyście? Wiecie?

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *