Przygotowanie do cięcia cesarskiego

Jeśli tutaj trafiłaś to najprawdopodobniej czeka Cię poród poprzez cesarskie cięcie. To dobrze, że wynaleziono taki sposób urodzenia dziecka w momencie gdy kobieta nie może urodzić naturalnie.

Na czym polega przygotowanie do cięcia cesarskiego?

Generalnie przygotowanie do cięcia cesarskiego w czasie ciąży nie różni się niczym od tego, do porodu naturalnego. Zresztą nie powinno się różnić, bo co w przypadku gdy poród siłami natury jednak musi zostać zakończony cesarskim cięciem? Kobiety, do planowanego cięcia cesarskiego są z reguły spokojniejsze, gdyż wiedzą w którym dokładnie dniu przyjdzie na świat ich dziecko. To jest jakiś plus! Ciąża prowadzona jest w taki sam sposób, chyba że występujące wskazania do operacyjnego ukończenia ciąży narzucają nam inne postępowanie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kobiety i jej dziecka. Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Przeczytasz tutaj.

Termin na wykonanie cięcia cesarskiego ustala się przeważnie w okolicy 38 tygodnia ciąży. To bezpieczny czas, aczkolwiek bywa i tak, że ciążę trzeba zakończyć wcześniej np. z powodu przedwczesnego odejścia wód płodowych. Życie różne figle płata. Jeśli jednak nic na to nie wskazuje, spokojnie możesz przygotować sobie wyprawkę do szpitala i kącik dla maluszka.

I w spokoju oczekiwać na… TEN dzień! :-)

Nadszedł TEN DZIEŃ. Co dalej?

Pierwsza podstawowa sprawa to przyjęcie do szpitala. Odbywa się ono w ten sam sposób, co przyjęcie do porodu siłami natury z jedną różnicą. W celu zapoznania się z dokładną procedurą przyjęcia, odsyłam – Przyjęcie do porodu. W zależności od placówki szpitalnej, przyjęcie do cięcia cesarskiego odbywa się wieczorem dnia poprzedzającego zaplanowane cięcie lub rano w dniu wykonywania zabiegu. Od specyfiki placówki zależy także to, czy wykonuje się u pacjentki lewatywę, czy też nie. Wiele placówek zaleca wykonanie sobie samodzielnie zakupionej w aptece tzw. enemy, szczególnie podczas przyjęcia w tym samym dniu rano. Najlepiej jednak po prostu wcześniej skontaktować się z położnymi pracującym w danej placówce i zaznajomić się z panującymi tam zasadami. Wtedy na pewno będzie Wam łatwiej się przygotować. Z czynności pielęgnacyjno-higienicznych czeka Cię również ogolenie wzgórka łonowego, ale to także możesz wykonać sama, jeszcze w domu. Masz zatem wybór :-)

W dniu przed zabiegiem położna założy Ci wenflon i przetoczy około 1 litra płynów (2 kroplówki). Mają one na celu nawodnienie organizmu. Dostaniesz również leki dożylnie, konieczne do przeprowadzenia cięcia cesarskiego bez powikłań. W skład przygotowania do zabiegu wchodzi również wykonanie badania KTG celem oceny, czy z maleństwem jest wszystko w porządku. I na tym koniec przygotowania… Czas udać się na salę operacyjną. Ostatni buziak dla partnera i drzwi zamykają się!

Już za kilka chwil zobaczysz swoje maleństwo. To będzie najszczęśliwsza chwila w Twoim życiu! Aby dowiedzieć się, jak wygląda cięcie cesarskie od kuchni, zajrzyj – Cesarskie cięcie od kuchni!

Dumne mamy! A jak to wyglądało u Was? Czy przyjęcie i przygotowanie do cięcia cesarskiego odbywało się inaczej?

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (1):

  1. Ja dwa razy rodziłam SN i nigdy nie zgodziła bym się na cc na życzenie. Nie z powodu bezsensowmych poglądów, a dlatego ze po postu boje się cewnikowania i zastrzyku w kręgosłup. Moje dwa porody były bez znieczulenia bo też się bałam tego zastrzyku. A druga sprawa ze boje się bólu po cc, boje się ze będę długo dochodzić do siebie, za to po pierwszym porodzie wstałam po 15 min i śmigalam jakby nigdy nic, po drugim (rodziłam późnym wieczorem) rano, dwa razy bez nacinania wiec wszystko szybko doszło do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *