Przygotowanie do cięcia cesarskiego

Jeśli tutaj trafiłaś to najprawdopodobniej czeka Cię poród poprzez cesarskie cięcie. To dobrze, że wynaleziono taki sposób urodzenia dziecka w momencie gdy kobieta nie może urodzić naturalnie.

Na czym polega przygotowanie do cięcia cesarskiego?

Generalnie przygotowanie do cięcia cesarskiego w czasie ciąży nie różni się niczym od tego, do porodu naturalnego. Zresztą nie powinno się różnić, bo co w przypadku gdy poród siłami natury jednak musi zostać zakończony cesarskim cięciem? Kobiety, do planowanego cięcia cesarskiego są z reguły spokojniejsze, gdyż wiedzą w którym dokładnie dniu przyjdzie na świat ich dziecko. To jest jakiś plus! Ciąża prowadzona jest w taki sam sposób, chyba że występujące wskazania do operacyjnego ukończenia ciąży narzucają nam inne postępowanie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kobiety i jej dziecka. Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Przeczytasz tutaj.

Termin na wykonanie cięcia cesarskiego ustala się przeważnie w okolicy 38 tygodnia ciąży. To bezpieczny czas, aczkolwiek bywa i tak, że ciążę trzeba zakończyć wcześniej np. z powodu przedwczesnego odejścia wód płodowych. Życie różne figle płata. Jeśli jednak nic na to nie wskazuje, spokojnie możesz przygotować sobie wyprawkę do szpitala i kącik dla maluszka.

I w spokoju oczekiwać na… TEN dzień! :-)

Nadszedł TEN DZIEŃ. Co dalej?

Pierwsza podstawowa sprawa to przyjęcie do szpitala. Odbywa się ono w ten sam sposób, co przyjęcie do porodu siłami natury z jedną różnicą. W celu zapoznania się z dokładną procedurą przyjęcia, odsyłam – Przyjęcie do porodu. W zależności od placówki szpitalnej, przyjęcie do cięcia cesarskiego odbywa się wieczorem dnia poprzedzającego zaplanowane cięcie lub rano w dniu wykonywania zabiegu. Od specyfiki placówki zależy także to, czy wykonuje się u pacjentki lewatywę, czy też nie. Wiele placówek zaleca wykonanie sobie samodzielnie zakupionej w aptece tzw. enemy, szczególnie podczas przyjęcia w tym samym dniu rano. Najlepiej jednak po prostu wcześniej skontaktować się z położnymi pracującym w danej placówce i zaznajomić się z panującymi tam zasadami. Wtedy na pewno będzie Wam łatwiej się przygotować. Z czynności pielęgnacyjno-higienicznych czeka Cię również ogolenie wzgórka łonowego, ale to także możesz wykonać sama, jeszcze w domu. Masz zatem wybór :-)

W dniu przed zabiegiem położna założy Ci wenflon i przetoczy około 1 litra płynów (2 kroplówki). Mają one na celu nawodnienie organizmu. Dostaniesz również leki dożylnie, konieczne do przeprowadzenia cięcia cesarskiego bez powikłań. W skład przygotowania do zabiegu wchodzi również wykonanie badania KTG celem oceny, czy z maleństwem jest wszystko w porządku. I na tym koniec przygotowania… Czas udać się na salę operacyjną. Ostatni buziak dla partnera i drzwi zamykają się!

Już za kilka chwil zobaczysz swoje maleństwo. To będzie najszczęśliwsza chwila w Twoim życiu! Aby dowiedzieć się, jak wygląda cięcie cesarskie od kuchni, zajrzyj – Cesarskie cięcie od kuchni!

Dumne mamy! A jak to wyglądało u Was? Czy przyjęcie i przygotowanie do cięcia cesarskiego odbywało się inaczej?

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (1):

  1. Ja dwa razy rodziłam SN i nigdy nie zgodziła bym się na cc na życzenie. Nie z powodu bezsensowmych poglądów, a dlatego ze po postu boje się cewnikowania i zastrzyku w kręgosłup. Moje dwa porody były bez znieczulenia bo też się bałam tego zastrzyku. A druga sprawa ze boje się bólu po cc, boje się ze będę długo dochodzić do siebie, za to po pierwszym porodzie wstałam po 15 min i śmigalam jakby nigdy nic, po drugim (rodziłam późnym wieczorem) rano, dwa razy bez nacinania wiec wszystko szybko doszło do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *