Karmienie piersią to największe dobrodziejstwo, jakie mogło spotkać nas – kobiety. Warto jednak robić to efektywnie. Czy wiesz co to znaczy? Odsyłam tutaj – efektywne karmienie piersią.
Aby karmienie mogło być efektywne, pozycja do karmienia musi być wygodna. Wygodna zarówno dla Ciebie, abyś nie czuła zmęczenia i bólu, ale i dla dziecka. Poniżej przedstawię Wam wszystkie pozycje do karmienia piersią.
Pamiętaj, aby przed karmieniem przewinąć maleństwo i umyć ręce!
- Pozycja klasyczna
Usiądź wygodnie, podłóż sobie coś pod plecy a stopy ułóż najlepiej na podnóżku. Ma być Ci wygodnie. Przytul swoje maleństwo tak, by Twój brzuch dotykał jego brzuszka. Główkę podeprzyj na zgięciu łokciowym swojej ręki, odpowiadającej piersi w której aktualnie karmisz. Resztę jego ciała ułóż wzdłuż przedramienia, a pupę trzymaj w dłoni. Pozycja idealna do karmienia na co dzień, bardzo uspokaja maluszka i zbliża Was do siebie.
(fot. Bayer: Nareszcie Razem. Nasze ABC… pielęgnacji Maleństwa)
- Pozycja krzyżowa
Usiądź wygodnie. Ułóż dziecko odwrotnie niż opisano to w pozycji klasycznej. Główkę podtrzymuj w dłoni, ciało połóż na przedramieniu a pupkę w okolicy zgięcia łokciowego. Warto także nadmienić iż w tej pozycji maluszka podtrzymujesz ręką przeciwną do piersi z której aktualnie karmisz. Jeśli zatem karmisz z lewej piersi, to dziecko podtrzymywane jest prawą ręką. Jest to pozycja wygodna zarówno dla mamy jak i dziecka.
(fot. Bayer: Nareszcie Razem. Nasze ABC… pielęgnacji Maleństwa)
- Pozycja spod pachy
Pozycja ta zwana jest także futbolową. Polega na ułożeniu dziecka brzuszkiem do jednego z Twoich boków. Nóżki i pupcia dziecka znajdują się pod pachą. Dłonią natomiast podtrzymujesz jego główkę, a przedramieniem plecy – tak jak przedstawiono na zdjęciu. Możesz także podłożyć pod maluszka poduszkę, tak aby na niej sobie leżało podczas karmienia. Pozycja ta jest zalecana głównie dla mam o dużych piersiach, dla małych noworodków. Jest także świetną pomocą podczas zastoju pokarmu i jeśli nasze dziecko ma problem z uchwyceniem brodawki sutkowej. Polecana także przez mamy bliźniaków.
(fot. Bayer: Nareszcie Razem. Nasze ABC… pielęgnacji Maleństwa)
- Pozycja leżąca na boku
Połóż się wygodnie na łóżku, na jednym z boków. Pod głowę podłóż poduszkę, tak aby mieć wgląd na całą sytuację. Dziecko ułóż na sobie, tak by jego brzuszek dotykał Twojego brzucha. Możesz podtrzymywać je na przedramieniu lub położyć je bezpośrednio na łóżku. Pozycja ta jest ulubioną pozycją mam, ponieważ umożliwia odpoczynek w czasie karmienia. Polecana jest szczególnie tym mamom, które są świeżo po porodzie.
(fot. Bayer: Nareszcie Razem. Nasze ABC… pielęgnacji Maleństwa)
- Pozycja leżąca na plecach
Pozycja ta jest polecana głównie kobietom po przebytym cięciu cesarskim, gdyż ze względu na ułożenia ciała, nie jest pozycją wygodną dla każdej mamy. Mamusia leż w wygodnej pozycji na plecach, a maluszek na niej, tak by jego brzuszek był na Twoim brzuszku. Podtrzymuj główkę dziecka, tak by wygodnie było mu ssać Twoją pierś. Ta pozycja jest świetna także dla dzieci cierpiących z powodu kolki niemowlęcej.
(fot. Bayer: Nareszcie Razem. Nasze ABC… pielęgnacji Maleństwa)
Oprócz tych pozycji, wyróżniamy także pozycje półsiedzące w dowolnej modyfikacji dokonanej przez samą mamę. Ma być wygodnie i Tobie i maleństwu. Napiszcie dumne mamy, jakie są Wasze ulubione pozycje, w których najczęściej karmicie swoje maluszki? A może którychś z jakiegoś względu nie polecacie?
A po więcej o karmieniu dziecka – nie tylko naturalnym, odsyłam do działu Karmienie.
Zapraszam do równie ciekawej lektury na temat mitów o karmieniu piersią! Nie wszystko co słyszysz jest prawdą – przekonaj się sama! MITY O KARMIENIU PIERSIĄ :-)