Czy w ciąży mogę się opalać?

Jesteś w ciąży, a za oknem lato w pełni. Poopalałabyś się aby uatrakcyjnić swój wygląd, ale zastanawiasz się czy to aby dozwolone w czasie ciąży… Zatem dobrze trafiłaś – w tym artykule rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości :-)

Czy w ciąży mogę się opalać?

Absolutnie nie! Lekarze ginekolodzy i położne nie rekomendują opalania w okresie ciąży. Kąpiele słoneczne w tym okresie mają zły wpływ zarówno na Ciebie jak i rozwijający się płód. I na nic zdadzą się tłumaczenia, że przecież opalanie to mega zastrzyk pozytywnej energii (pobudzanie endorfin w naszym organizmie!).

Dlaczego opalanie w ciąży szkodzi?

Aby przekonać Was do tego, co zostało napisane wcześniej, wypiszę Wam teraz zagrożenia, które mogą wynikać z opalania w czasie ciąży.

  • poprzez opalanie w ciąży możesz nabawić się nieestetycznych pajączków na nogach, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych – a ma na to wpływ właśnie promieniowanie UV,
  • mogą w tym okresie pojawiać się różne nieestetyczne plamy,
  • szybciej mogą zezłośliwić się różne zmiany na Twoim ciele,
  • opalanie może szybciej doprowadzić do odwodnienia organizmu, które jest bardzo niebezpieczne w okresie ciąży,
  • ekspozycja na słońce może spowodować zmniejszenie stężenia kwasu foliowego w Twoim organizmie, co może mieć groźne skutki dla rozwoju Twojego maluszka,
  • w początkowym okresie ciąży, opalanie może spowodować przegrzanie ogranizmu, a to z kolei może wywołać poronienie,
  • w zaawansowanej ciąży ekspozycja na słońce może spowodować uszkodzenia bądź zaburzenia w przepływie łożyskowym. Może także doprowadzić do przedwczesnego odklejenia się łożyska, co może skutkować nawet śmiercią naszego dziecka.

Czy warto więc ryzykować?

Wydaje mi się, że każda dbająca o siebie i o swoje maleństwo przyszła mama – z dumą i pewnością powie NIE! Co więc można robić w upalne lato? Może iść na spacer, na plotki z koleżanką, ale najlepiej dopiero w godzinach popołudniowych. Unikaj wychodzenia na dwór w godzinach 10 – 16 gdyż wtedy promieniowanie UV jest największe. A to zatem stwarza największe zagrożenie, zarówno dla Ciebie jak i dla rozwijającego się maluszka w Twoim brzuszku.

Więcej odpowiedzi na pytanie: Czy w ciąży mogę…? znajdziesz tutaj.

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (1):

  1. Byłam w trzecim miesiącu ciąży, był to lipiec, upalny dzień.. Idąc do czy wracając z pracy przez raptem kilka minut zdążyłam przypiec sobie ramiona, więc całe reszte dnia spedzilam w domu zeby nie narażać maleństwa. Ale wieczorem stwierdziliśmy z partnerem, że pojedziemy nad jezioro sie troszke ochłodzić, bo słońce już tak nie grzeje, a nadal duszno. Byliśmy tam może z godzinke, ale jak wróciliśmy do domu zaczęła mi wychodzić czerwona ‚opalenizna’ (poza brzuchem, bo był zakryty). Byłam przerażona! Tak strasznie się bałam o moją kruszynkę, już wtedy zaczelam się obwiniać, że jeśli coś stanie się dziecku ja tego nie przeżyję. Tymbardziej, że jakieś 2 tyg wcześniej usłyszałam okropną historie, że znajoma teściowej opalała się w ciąży, dziecko urodziło się zdrowe ale mając koło 6 miesięcy zmarło na udar. Nie wiem czy faktycznie tak może się stać, ale w tamtym momencie poczułam się tak bezmyślną osobą jak przypomniałam sobie o tym, wyrzucałam sobie że jaką ja będę matką, skoro już nie potrafie zadbać odpowiednio o tą malutką istotkę… Na szczęście Zuzanna urodziła się zdrowa, dziś ma 16 miesięcy i dwa tygodnie, i ma się świetnie! Ale jeśli kiedyś będę w ciąży w lato-na pewno nie popełnie tego błędu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *