Jakie pieluchy wybrać?

Jakie pieluchy wybrać? Pieluszki mają za zadanie jak najlepiej wchłaniać mocz i kał, nie odparzając przy tym skóry. Obecnie na rynku mamy do wyboru pieluszki tetrowe i jednorazowe pampersy.

Noworodek zużywa średnio 6 -10 pieluch na dobę, a kilkumiesięczne niemowlę 6 -7 sztuk.

Pieluszki jednorazowe wykonane są z materiałów przepuszczających powietrze, a zarazem chroniących ubranka dziecka przed zmoczeniem i zabrudzeniem. W środku natomiast znajduje się silnie wchłaniający wkład. Pieluszki takie są wygodne, jednak mają też swoje minusy. Ich materiał nie jest naturalny a koszt niemały. Podkreślić jednak należy to, że dziś na rynku są dostępne specjalne pieluszki dla najmniejszych dzieci ze specjalnym wycięciem na pępek. Pieluchy jednorazowe kupujemy w różnych rozmiarach zależnie od wagi naszego dziecka. Należy wziąć jednak pod uwagę, że pieluszki te nie mogą być zbyt małe, ponieważ mogą uciskać w miejscu przylegania. Kiedy czujemy że tak jest, pomimo prawidłowo dobranej wagi na opakowaniu pieluch, zmieńmy jednak rozmiar na większy. W porównaniu do pieluszek tetrowych, cena wielorazowych jest o wiele wyższa.

Pieluszki tetrowe są przepuszczalne dla powietrza, nieuczulające i ekologiczne. Często używane są do tzw. szerokiego pieluchowania (złożona na trzy jest szersza i można ją założyć nawet na pieluchę jednorazową, przez co dziecko utrzymuje kończyny dolne w pozycji odwiedzenia  w stawach biodrowych) oraz do podkładania w trakcie kąpania i przewijania czy wycierania buzi. Pieluszki tetrowe mają zazwyczaj rozmiary: 70x80cm i 80x80cm. Dodatkowo pieluszki mogą mieć różne grubości. Oczywiście im grubsza tetra, tym lepsze jej właściwości wchłaniające. Cena takiej pieluszki waha się w granicach 2- 3 zł.

Pozostaje ostatnia kwestia. Co robimy z brudnymi pieluchami? Pieluchy jednorazowe wyrzucamy do śmieci i tym sposobem pozbywamy się problemu. Pieluchy wielorazowe należy przygotować do prania. Najpierw należy spłukać je zimną wodą, aby pozbyć się pozostającego kału, a następnie wyprać w proszkach przeznaczonych dla niemowląt lub płatkach mydlanych bez środków zmiękczających. Prane pieluchy powinny być gotowane, dobrze wypłukane i wysuszone, najlepiej na słońcu, aby pozbyć się drobnoustrojów. Po wysuszeniu pieluszkę taką należy wyprasować.

Cóż, Drogie Mamy, wybór należy do Was :-)

Pieluchy wybrane, zatem polecam lekturę Przewijanie – krok po kroku. A Wy na jakie pieluchy stawiacie? :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *