Formalności po porodzie

Ciąża, przygotowanie do porodu i poród. Jesteś już szczęśliwą mamą! Życie jednak nie jest takie piękne i w natłoku wielu nowych obowiązków musisz znaleźć czas i chęci na załatwienie paru najważniejszych formalności. Jeśli jesteś w związku – obowiązki te przejąć może ojciec dziecka. Dziecko bowiem musi zostać zarejestrowane i zameldowane, a także powinien zostać mu nadany numer PESEL aby mogło w pełni korzystać z przywilejów małego obywatela.

REJESTRACJA W URZĘDZIE

Dziecko po narodzinach musi zostać zarejestrowane w urzędzie. Jest to Twój obowiązek, jak rodzica. Szpital, w którym urodziło się dziecko wysyła informację o porodzie do odpowiedniego dla siebie USC. Później Ty, jako rodzic, udajesz się tam z dowodami osobistymi obojga rodziców i aktem zawarcia małżeństwa, aby odebrać akt urodzenia. Wcześniej podajesz wybrane przez Was imiona, które będzie nosić Wasze maleństwo. Bezpłatnie otrzymasz 3 odpisy aktu urodzenia. Pamiętaj, że na rejestrację dziecka masz tylko 14 dni, lecz na zmianę jego imienia aż 6 miesięcy od jego nadania!
Nie jesteś w związku małżeńskim? Wtedy sama rejestrujesz dziecko i przedstawiasz do wglądu swój akt urodzenia. Jeśli jesteś po rozwodzie, przedstaw akt małżeństwa z adnotacja o rozwodzie.

ZAMELDOWANIE

Aby zameldować dziecko, wystarczy zgłosić się do swojego Urzędu Miasta do Biura Meldunkowego z aktem urodzenia dziecka. Tam urzędniczka dokona natychmiastowego meldunku, za który nie będzie pobrana żadna dodatkowa należność. Jeśli dziecko meldowane jest w miejscu zamieszkania ojca, a nie matki – podczas dokonywania tej formalności konieczna jest obecność zarówno matki jak i ojca.

NADANIE NUMERU PESEL

To także bardzo istotna czynność, któej nie możesz pominąć w trakcie załatwiania formalności związanych z narodzeniem się dziecka. Bez numeru PESEL dziecko w przyszłości może mieć problemy z załatwienie najprostszych formalności. Kilka dni po rejestracji dziecka w USC zgłoś się do swojego Urzędu Miasta do Biura Meldunkowego z prośbą o nadanie numeru PESEL dziecku. Zabierz akt jego urodzenia, akt małżeństwa oraz książeczkę zdrowia dziecka. Tam urzędnik będzie miał możliwość wpisania nadanego dziecku numeru PESEL.

BECIKOWE

Becikowe to jednorazowa zapomoga wypłaca przez państwo z powodu narodzin dziecka. Aby jednak je dostać, należy złożyć wniosek w odpowiendim dla swojego miejsca zamieszkania Ośrodka Pomocy Społecznej. Do wniosku dołączyć musisz zaświadczenie o pozostawaniu przez Ciebie pod opieką lekarską nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Takie zaświadczenie może zostać wydane przez lekarza lub położną, prowadzącą Twoją ciążę (nie dotyczy to osób, które adoptują dziecko). Dodatkowo przedstawić musisz zaświadczenie o uzyskanym dochodzie, albowiem dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1922zł netto, jak i akt urodzenia dziecka. Na złożenie takiego wniosku masz czas do 12 miesięcy od czasu narodzin dziecka.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *