Bezpłatna edukacja przedporodowa

Moje drogie! Wiedziałyście o tym, że będąc w ciąży możecie CAŁKOWICIE BEZPŁATNIE korzystać z edukacji przedporodowej prowadzonej przez położną? Tak, to prawda!

Zgodnie z tym, co zapisane jest na stronie NFZ, edukacja przedporodowa obejmuje:

  1. dokonanie rozpoznania problemów zdrowotnych populacji objętej opieką;
  2. zaplanowanie i realizację na rzecz populacji objętej opieką, w zakresie posiadanych kompetencji, świadczeń profilaktycznych, w tym prowadzenie edukacji kobiet w ciąży oraz w ciąży wysokiego ryzyka, przygotowującej kobiety do odbycia porodu i rodzicielstwa.

Wizyty w edukacji przedporodowej realizowane są przez położną od 21 tygodnia ciąży do terminu rozwiązania.

Mogą odbywać się:
– 1 raz w tygodniu w okresie od 21 do 31 tygodnia ciąży,
– 2 razy w tygodniu w okresie od 32 tygodnia ciąży do terminu rozwiązania.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach edukacji przedporodowej jest aktualna deklaracja na położną POZ złożona w ośrodku, w którym realizowane są wizyty w ramach edukacji przedporodowej. Jeśli masz więc wybraną położną POZ – zapytaj o możliwość edukacji i wykorzystaj czas ciąży na rzetelne przygotowanie do nowej roli – najważniejszej roli – MAMY.

Na czym polega taka edukacja?

Położna edukuje kobiety ciężarne w zakresie fizjologii ciąży, rozwoju płodu, fizjologii i przebiegu porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Edukacja odbywa się więc jako zajęcia teoretyczne, ale również praktyczne np. z zakresu opieki na noworodkiem (nauka przewijania, kąpiel itp.)

Na każdej z wizyt kobieta ciężarna może porozmawiać z położną na interesujący bądź nurtujący ją temat. Może pytać o wszystko. Jeśli nie ma pytań – położna wyedukuje ją w wybranym przez siebie temacie, adekwatnym do stanu kobiety ciężarnej tj. odpowiednio do wieku ciążowego i indywidualnej sytuacji kobiety ciężarnej.

 

PRZYKŁADOWY PLAN EDUKACJI PRZEDPORODOWEJ:

CIĄŻA

Fizjologia ciąży – zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Ćwiczenia mięśni dna macicy.

Typowe dolegliwości okresu ciąży. Higiena i prawidłowe odżywianie. Wpływ używek na rozwój dziecka.

Niezbędne badania. Ocena ruchów płodu.

Aktywność fizyczna. Współżycie i sen w okresie ciąży.

Wyprawka do szpitala (noworodkowa i dla mamy).  Przygotowanie kąciku noworodka.

 

PORÓD

Ciąża po terminie. Wywoływanie porodu.

Zwiastuny porodu. Rodzaje skurczów. Procedura przyjęcia do porodu.

Zapoznanie ze standardem okołoporodowym. Prawa rodzącej.

Poród. Omówienie I, II, III i IV okresu porodu.

Poród z osobą towarzyszącą – rola i zadania ojca

Metody łagodzenia bólu porodowego. Korzyści i ryzyko analgezji.

Cesarskie cięcie – przygotowanie i postępowanie po zabiegu.

Połóg – pierwsze dni po porodzie. Higiena okresu połogu.

 

NOWORODEK

Fizjologia okresu noworodkowego. Skala Apgar. Badania przesiewowe. Szczepienia.

Pielęgnacja noworodka – przewijanie, kąpiel.

Karmienie piersią. Zalety i przeciwwskazania. Pozycje. Dieta mamy karmiącej. Mity o karmieniu piersią.

Pierwsza pomoc.

 

Jeśli interesuje Cię któryś z tematów, a jest napisany na różowo – kliknij na niego a przeniesiesz się do odpowiedniego artykułu :-)

 

Przyznam się, że ja sama aktualnie się takim poradnictwem zajmuję. Pacjentki są otwarte na tę formę współpracy z położną, ale rzadko która wie o takiej możliwości. Dlatego też postanowiłam napisać dla Was ten artykuł. Chciałabym, aby każda ciężarna kobieta miała świadomość tego, że takie spotkania są możliwe. Pełnią one też rolę psychoprofilaktyczną tzn. zapewniają wsparcie kobiecie ciężarnej, aby uspokoić ją przed tym ważnym życiowym wydarzeniem.

Z moich obserwacji wynika także, że często pacjentki mają milion pytań, ale nie wiedzą do kogo się zwrócić. Ja dostaję codziennie mnóstwo wiadomości od Was. Pytacie o różne, nurtujące Was, rzeczy. Ja staram się w miarę możliwości na wszystkie wiadomości odpowiadać (mamy, które się do mnie z jakąkolwiek prośbą zwracały wiedzą, że czasem na odpowiedź trzeba jakiś czas poczekać, ale żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi). Dla mnie bardzo ważny jest kontakt z Wami – kobietami. Jako położna – zajmuję się zawodowo kobiecymi sprawami, więc Wasz los jest dla mnie ważny. Macie pytania – pytajcie! Zwróćcie się do mnie poprzez formularz kontaktowy w zakładce KONTAKT lub do położnej w swojej przychodni. Po to, my – położne, jesteśmy! Jesteśmy dla Was!

Korzystałyście bądź korzystacie z takiej formy przygotowania do macierzyństwa? Jak wrażenia? Czy spotkania okazały się pomocne? Skąd dowiedziałyście się o takiej formie przygotowania do porodu? Piszcie śmiało! :-)

PS. Dziękuję za zaufanie ♥

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (2):

  1. Ja korzystałam z takiej edukacji i bardzo polecam. Moja położna była młodą osobą, świeżo po studiach i z mnóstwem praktyki. Dużo ciekawych rzeczy się od niej dowiedziałam. Zachęcam do korzystania każdą przyszłą mamę! :))))

  2. Witam ja zapisalam sie na takie zajecia wlasnie. Pieknie brzmi Akademia Bociana. Niestety dowiedzialam sie ze dzieciątko ma rozszczep wargi i prawdopodobnie podniebienia. Pani położna z Akademi poprosiła abym załatwiła skierowanie od lekarza na edukację przedporodowa oraz kod wady letalnej. Z tego co wiem wada mojego dziecka to chyba nie wada letalna a i lekarze u ktorych bylam : ginekolog prowadzacy oraz lekarz rodzinny nie wiedzą o co chodzi i oczywiście żadnego skierowania nie mam. Co w takim przypadku zrobic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *