Duszności

Wraz z zaawansowanie ciąży, kobieta ciężarna odczuwa coraz większe duszności. Oddychanie sprawia jej trudność i aby wziąć głębszy oddech, musi zaangażować inne mięśnie oddechowe. Nie jest to jednak objaw patologiczny – to typowa dolegliwość okresu ciąży.

Dlaczego miewam duszności?

Stale rosnąca macica powoduje uniesienie i uciśnięcie przepony , przez co ogranicza ona ruchy oddechowe przepony, zwłaszcza pod koniec ciąży. Najwięcej problemów w oddychanie rozpoznaje się u kobiet po 36 tygodniu ciąży, albowiem właśnie wtedy dno macicy znajduje się w najwyższym punkcie jej wysokości, podsuwając przeponę ku górze.

Jakie poradzić sobie z dusznościami?

Generalnie trudno poradzić coś na odczucie duszności. Tutaj po prostu trzeba pozostać cierpliwą i przeczekać ten czas – z każdym następnym tygodniem ciąży będzie Ci coraz lżej. Najważniejsze jednak, abyś się tym bardzo nie przejmowała. Po prostu spróbuj się uspokoić, a będzie Ci lepiej się oddychać. Jeśli będziesz już uspokojona, spróbuj wykonać oddechy torem przeponowym. Zwiększony dopływ tlenu zmniejszy dolegliwości. Możesz się także położyć i spróbować się uspokoić w ten sposób. Nie śpij jednak w pozycji na wznak, ale nieco uniesionej i na boku, najlepiej lewym. Ta pozycja jest najlepsza dla Twojego maleństwa.

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na zmniejszenie odczucia duszności – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *